Zajištění pitného režimu a přenosu nejnutnějšího vybavení pro běžce a všechny outdoorové vytrvalce.
Kam s tím?
Rozvojem běžeckých vytrvalostních sportů se stala aktuální odvěká otázka "Kam s tím?". Jak přenášet nezbytné vybavení při běhu a hlavně kde uložit relativně těžké tekutiny? Dávným i současným řešením je nošení menší láhve v ruce, ale ne každému to vyhovuje a neřeší to uskladnění dalších potřebostí, které se nám nevlezou do kapes. Používaly se a stále používají ledvinky kolem pasu, které pojmou minimalistickou výbavu, jako klíče, gel a mobil. Pro delší běhy byly nutností standartní batohy, které byly počínaje rokem 1988 nahrazovány "velbloudími vaky", díky vynálezu americké značky CamelBak, vaku na vodu.
Vývoj
Další způsoby uskladnění se také vyvíjely. Láhve do ruky se ergonomicky tvarovaly, vylepšovaly se náustky, vznikly softflasky z měkkého materiálu, stejného jako u hydratačních vaků. Velkou výhodou je přízpůsobení obalu množství tekutiny, když upijeme, zmáčkneme láhev a vytlačíme vzduch. Voda pak v láhvi nešplouchá.
Ledvinky se přizpůsobovaly potřebám běžců a v roce 1985 přišla americká firma Ultimate Direction s koncepcí Waist Pack, běžeckého pásu s více speciálními kapsami. Jinou inovací byly pásky pro upevnění láhve k zápěstí, později doplněné různě velkými kapsami. Pro kratší vzdálenosti je to vhodné řešení např. pro ty běžce, kteří často pijí, nemají čas láhev vytahovat, nebo nesnesou nic obtaženého kolem pasu.
Běžecké vesty
V posledních letech se stal populární koncept běžeckých vest. Své modely postupně představili všichni důležití výrobci běžeckých doplňků. Mezi hlavní výhody běžecké vesty patří:
- Rozložení váhy rovnoměrně na záda, hruď a boky
- Lepší upevnění vesty na těle, neposkakuje jako batoh na zádech
- Vše je během běhu po ruce, bez nutnosti svlečení vesty, či zastavení
- Množství úložných prostor
- Rozdělení jednoho velkého úložného prostoru na více malých
- Vesta nijak neomezuje pohyb trupu, hrudníku, paží
- Běžec má zcela volné ruce
Při dalším vývoji běžeckých vest byla navázána úzká spolupráce se sportovci. Alpské země a hlavně Amerika má bohatou zkušenost s ultramaratónskými běhy v terénu a šampióni nejprestižnějších závodů testují nebo přímo vyvíjejí nové modely. Populární jsou tzv. signature collections sportovních ikon, jako jsou např. Scott Jurek, nebo Anton Krupicka, kteří mají své řady výrobků u Ultimate Direction. Tato firma je v současné době leadrem ve vývoji a výrobě běžeckých vest, se spoustou inovací a ocenění v testech. Vyvíjejí se také stále novější a kvalitnější materiály, které vesty každý rok zlehčují, zároveň jsou pevnější, odolnější, příjemnější na dotek,více elastické apod.
Podle celkové velikosti úložných prostor, se dělí běžecké vesty na malé, kde je důraz kladen na minimalistickou konstrukci a co nejnižší hmotnost. Nejprodávanější takovou vestou na světě, s celkovým objemem 8,5 l, je Ultimate Direction SJ Ultra Vest ze signature kolekce Scott Jurek.
U větších vest se velikost celkového úložného prostoru dostává až k 20 litrům. Takové vesty lze použít při dlouhých trailových bězích a jiných delších, či vícedenních outdoorových aktivitách s potřebou hydratace a přenosu většího množství (u horských závodů např. povinného) vybavení. Jako příklad uvádíme úspěšné vesty Ultimate Direction AK Mountain Vest s 11,5 litry úložného prostoru (Anton Krupicka Signature Collection) a Ultimate Direction PB Adventure Vest s 16 litry (Peter Bakwin Signature Collection).