Kvalitu dětských inline bruslí řešíme každý inline kroužek a tábor. Značně ovlivňují, zda děti budou, nebo nebudou rády bruslit.
Kvalitu dětských inline bruslí řešíme každý inline kroužek a tábor. Značně ovlivňují, zda děti budou, nebo nebudou rády bruslit. A pereme se neustále se stejným problémem, uspěchaný nákup zdánlivě levných bruslí, které nám a dětem znesnadní výuku a nakonec skončí v koši.
U začátečníků je nejrychlejší cesta při výuce inline bruslení naučit děti přenášet váhu z nohy na nohu a kvalitní brusle se pěkně rozjedou. Nekvalitní brusle se špatnými ložisky a hmotou koleček se prostě nerozjedou, děti zažívají nezdar, frustraci, depresi. Další nevýhodou je špatné upevnění nohy v botě brusle, nedostatečný rozsah přezek, nevhodné tvarování plastové boty a slabé polstrování vnitřní botičky. Po chvilce začnou bolet chodidla, bruslení přestává být radost. Radíme rodičům ať si kvalitní inline brusle raději u nás za pár korun půjčí a pokud dítko bruslení chytne, poradíme s nákupem nových bruslí. Ve výsledku ušetří finance (protože špatné brusle stejně buď vymění, nebo se nebudou používat) a hlavně dětem, sobě a našim instruktorům nervy.
Při výběru bruslí se zaměřte na tyto detaily:
- Kolečka by měla být kvalitou a vlastnostmi podobná kolečkům bruslí pro dospělé. Údaje o tvrdosti (např. 80A) neřešte, Číňan si tam stejně napíše co chce. Zatlačte nehtem do hmoty kolečka a porovnejte se značkovými dospělými fitneskami.
- Hmota koleček by měla být bližší gumě, než plastu.
- Tvrdá kolečka jsou odolnější a rychlejší, používají je závodníci. Pro děti jsou lepší měkká, která mají dobrý grip, tj. přilnavost k povrchu a proto nekloužou v náklonu.
- Roztočte kolečka a sledujte jak dlouho se točí a zda je chod tichý. Opět moc neřešte informace na ložisku - ABEC. Poskytuje informaci o přesnosti výroby, nikoliv o kvalitě materiálu. Pokud budou kolečka ABEC milión a budou z bláta, jsou k ničemu.
- Tiché otáčení koleček vás musí přesvědčit, že je v ložiskách dostatek kvalitní vazelíny.
- Poklepejte kolečky o zem, pokud něco drnčí, jsou buď špatně dotažené osičky a šroubky, nebo spíš jsou díly nepřesně vyrobeny.
- Zkontrolujte, zda je rám nastaven přesně na střed boty.
- Dětské brusle běžně nabízí "rostoucí" botičku, která se dá přizpůsobit na několik velikostí chodidla.
- Posuvný systém botičky by měl nabídnout až 4 velikosti, mechanismus by se měl ovládat lehce a přitom nijak nevyčnívat do prostoru.
- Materiál bot bruslí by měl připomínat dospěláckou fitnesku, z prodyšné mesh tkaniny.
- Pro kvalitní upevnění chodidla slouží tkaničky, nártový velcro pásek a horní přezka.
- Nejdůležitější je velcro pásek se suchým zipem, který by měl upínat pevně nárt pod úhlem cca 45º.
- Zmáčknutím zkontrolujte kvalitu plastů, které vyztužují oblast kotníku.
- Podobně prozkoumejte vnitřní botičku, hlavně kvalitu a tloušťku polstrování.
- Vnitřní botička by měla být dobře usazena uvnitř brusle a zároveň umožnit změnu velikosti brusle.
- Brzdový špalek musí být z gumy, dobře upevněný a s možností výměny.
- Výrobce by měl garantovat dostupnost náhradních brzdiček po dlouhou dobu.
- Servisovatelnost a dostupnost náhradních dílů je velký problém levných no-name bruslí.
- Věřte dlouhodobě zavedeným značkám, které mají vlastní vývoj, technologie a mnoho zkušeností.
- Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci :)