Sportovní kurzy.cz

Přepnout do PC verze Registrovat Přihlásit

Bruslení dětí

deti.jpgMalé děti a kolečkové brusle, to určitě jde dohromady. Důležité je kdy začít děti bruslení učit, abychom jim tento sport nezprotivili.

Kdy začít

Jaký je nejvhodnější věk pro zahájení výuky inline bruslení? Dalo by se říct, že čím dříve, tím lépe. Ovšem u malých dětí budeme omezeni jejich pohybovým vývojem. Většina dětí začíná chodit kolem jednoho roku života. O bezpečné chůzi můžeme ovšem mluvit až ve třech letech. Hrubá motorika, zajišťující držení těla a pohyb, by měla být dokončena ve čtyřech letech. Dítě je schopno krátkodobě udržet rovnováhu na jedné noze, což bruslení vyžaduje a nastává tedy vhodná doba pro nácvik. Nečekejte rychlou cestu k pokročilému bruslení, vždyť jemnou koordinaci pohybů zvládá až šestileté dítě a základním předpokladem pro efektivní jízdu je poměrně složité udržení dynamické rovnováhy. Mnozí proto doporučují začít až v sedmi letech.

Kolečka pro in-lineJak učit

Zapomeňte na vysvětlování pohybu, omezte instrukce na minimum. Používejte názorné ukázky. Jednoduché hry zpestří výcvik a motivují. Připravte se na velmi rychlý nástup únavy u dítěte. To se projeví nezájmem a neschopností udržet oblast nohy v rovnovážném postavení, noha se viklá v kotníku. Záruka úspěchu tkví ve velmi krátkých (i pětiminutových), ale častých lekcích.

Dětské in-line brusleVybavení

Nekvalitní supermarketové brusle jsou spíše hračky, jejichž kolečka se špatně točí a navíc kloužou. Kolečka jsou totiž vyrobeny z nepružné umělé hmoty, mají slabou přilnavost a netlumí vibrace. Pokud vám jde o opravdové bruslení kupte kvalitní dětské brusle. Velkou výhodou u některých typů bruslí je možnost zvětšování velikosti. Prodlužuje se tak doba použitelnosti pro jedno dítě. Zakoupení chráničů společně s bruslemi by mělo být samozřejmostí. Stejně tak používání přilby, např. cyklistické, nebo speciální pro inline bruslení.

Sada chráničů

Bezpečnost

Velmi důležité je zajištění bezpečnosti. Zbytečné odřeniny a modřiny (o úrazech nemluvě) odrazují od tohoto krásného sportu. První seznámení s bruslemi může proběhnout doma v obýváku na měkkém koberci. Pokračovat bychom měli na neklouzavém povrchu (trávník, žíněnka v tělocvičně, gumový povrch hřiště atd.). Velmi důležité je získání důvěry v chrániče. Jakmile dítě zjistí, že pády nebolí, pohyby jsou uvolněnější, smělejší a rychlé lepšení na sebe nenechá dlouho čekat. Chybou je poskytnutí opory uchopením za ruku dítěte. Dítě si na takovou oporu velmi rychle zvykne a nedokáže bez ní bruslit. Navíc při společném bruslení a pádu dítěte nedokážeme tak rychle zastavit, abychom ho chvíli netáhli a často tak způsobíme zbytečné odřeniny navíc.

Úplné začátky

deti1.jpgZačátky bývají těžké. Zvláště pokud si děti brusle nevysnily, případně nevytrucovaly (a tak trošku je do tohoto sportu nutíme) je potřeba postupovat obezřetně. Zbytečné modřiny odrazují a nová motivace se hledá těžko. Navrhuji začít na měkkém povrchu. Pokud dítě dostane brusle jako dárek (a má z nich radost), můžeme využít jeho nadšení a vyzkoušet brusle doma na koberci. Nové brusle by mu neměly nijak ublížit. Výhodou jsou přesně opačné vlastnosti koberce proti asfaltu. Je měkký a nejede to na něm. Takže pády tolik nebolí a brusle nikam neujíždějí. Základem bruslení je udržení rovnováhy, kterou můžeme nacvičovat právě na malém prostoru doma. Přesvědčíme děti, aby si nejdříve obuly jen jednu brusli. A nejlépe formou her (na čápa) můžeme procvičit stání na jedné noze (brusli). Pomůžeme si oporou o nábytek, či sourozence.

Jdeme ven

deti2.jpgVenku zkusíme utlumit případné nadšení a vyzkoušet ještě pár cviků na trávníku, nebo jiném neklouzavém povrchu. Důraz klademe na uvolněnost a snížení v kolenou. Do rozcvičení můžeme zakomponovat nácvik dalších postojů, které jsou vhodné pro udržení stability, jako postoj ve „véčku“, nebo „nůžkový“ postoj.

Jízda na asfaltu

deti3.jpgDěti se většinou automaticky postaví do širokého postavení („áčko“). Pak stačí přenášet váhu z nohy na nohu a (dostatečně kvalitní) brusle se rozjedou. Kolébání připomíná kačení chůzi a tak se tomuto způsobu bruslení také říká. Na takové úrovni bruslení děti nějakou dobu zůstanou a nikam je zbytečně nehoňte. Motivací k rozvoji dovedností jsou hry a soutěže, které děti běžně hrají i bez bruslí.

SportovniKurzy.cz, online marketing: kubickovo.cz, hostováno na hostime.cz | © 1996-2018

Nahoru PC verze