Elekrokola

Co je elektrokolo a jaké si vybrat? Charakteristika a kategorie podle způsobu použití, druhu terénů a vybavení.

Co je elektrokolo?

Elektrokolo je v podstatě klasické jízdní kolo, které pomáhá uživateli v jízdě pomocí systému elektrického pohonu. Systém elektrického pohonu doplňuje sílu, kterou vynakládáte při šlapání. Díky tomu můžete ve srovnání s klasickým kolem jet lehčeji a s vynaložením menšího úsilí. Ale šlapání se nevyhnete a to je dobře. Znatelný rozdíl v potřebné námaze pocítíte se systémem elektrokola především v jízdě do kopce. Stupeň intenzity elektrické asistence si můžete zvolit pomocí ovládacího panelu - displeje umístěného na řídítkách. Podle konkrétního modelu můžete přepínat mezi 3 až 9 stupni intenzity motorové dopomoci. Elektropohon můžete také zcela vypnout a zachovat tak funkci klasického jízdního kola. Pouze počítejte s tím, že elektrokolo váží díky motoru a baterce kolem 20 kg.

Během vývoje elektrokol se motor přesunul ze zadního náboje do oblasti klik, říká se tomu středový pohon a toto umístění je nejlepší z hlediska vyvážení celého kola a tím jeho ovládání a efektivitě přenosu sil. Umístění baterky také putovalo do oblasti středu kola, přesněji na, nebo přímo do šikmé trubky základního rámového trojúhelníku. Vývoj baterek intenzivně pokračuje, takže může být menší a štíhlejší, proto ji lze umístit v rámové trubce. Přesto, že je baterie menší a kompaktnější, každou sezónu navyšuje svou kapacitu a umožňuje delší dojezd na jedno nabití a také rychlost nabíjení.

Elektrokolo neruší jízdu na kole jako sportovní pohyb, naopak jej používají aktivní lidé, kteří se rádi dostanou dál, výš, tam kde by jinak museli dojet autem, nebo hromadnou dopravou. Pokud rádi jezdíte na kole a z nějakého důvodu nemáte potřebnou výkonnost, nebo vás omezuje délka a obtížnosti tratí, které byste rádi jezdili, elektrokolo je dobrá volba. Vrátí vás do hry, na oblíbená místa, na dlouhé i obtížné výlety. Pokud si nejste jisti, jestli je elktrokolo pro vás to pravé, využijte půjčovny elektrokol.

Jaký typ elektrokola vybrat?

Kategorie

Horské elektrokolo

Horské elektrokolo

Horské elektrokolo nabízí především sportovní vyžití ve více či méně náročném terénu a pro tento účel je vybaveno odpruženou vidlicí, hydraulickými brzdami, kvalitními komponenty používanými u tradičních mountain biků a složitější elektronikou. Tato elektrokola nabízí dopomoc při šlapání výkonem elektromotoru, která by měla být co nejsilnější a nejúčinnější, což přispívá k překonání rozmanitého terénů a maximálnímu požitku z jízdy mimo zpevněné cesty.

Trekové / crossové elektrokolo

Treková elektrokola

Krosové, nebo trekové kolo nabízí univerzální použití pro jízdu po pevných cestách i v terénu. Důležitá je všestrannost, životnost a dlouhý dojezd. Jedná se o určitý mezistupeň kola městského a horského. Obecně je krosové kolo určeno pro zvládnutí lehčích terénů a má blíž k horskému elektrokolu. Trekové se hodí více na zpevněné cesty a do městkého provozu, bývá tedy vybaveno blatníky, integrovaným osvětlením, nosiči apod. Pohon nemusí mít maximální výkon, ceněna je plynulost a kultivovanost dopomoci šlapání a výdrž baterie.

Městské elektrokolo

Městská elektrokola

Elektrokolo určené pro jízdu ve městě ocení především uživatelé, kteří chtějí jezdit na výlety po zpevněných cestách, do práce nebo na nákupy. Kola jsou již při prodeji vybavena pomocným příslušenstvím, jako jsou integrovaná světla, nosič, blatníky či kryt řetězu. Městská kola mají často nižší rám, který ulehčuje sesedání a nasedání. Důležitá je plynulost a kultivovanost pohonu, výdrž baterie a cena.

Přihlaste se
k odběru novinek