Sportovní kurzy.cz

Přepnout do PC verze Registrovat Přihlásit

Běžecké botyBěžecké boty

Důležité části, stavba a materiály bot pro běhání.

Podrážka

Konstrukce spodní části podrážky, podešve, kombinuje více pryžových směsí rozdílné tvrdosti. Tvrdé pryže najdeme spíše pod patou pro lepší životnost při dopadech, měkčí přilnavější směsi se obvykle používají v přední části pro spolehlivý odraz. Vzorek se liší podle použití, kdy městské modely bot mají nízký a souvislý vzorek, obuv do terénu vzorek vysoký, se schopností samočištění. Vibram barefootTlumení zajišťuje mezipodešev, nejčastěji z vstřikované pěny EVA doplněné o další tlumicí prvek v závislosti na výrobci. Výška tlumící vrstvy může být malá (minimalistická obuv, barefoot), kdy je tlumení až na druhém místě za přirozeným pohybem chodidla. Jiným směrem se vydává maximalismus, který propaguje silné tlumení a robustní mezipodešev.

Drop
Drop označuje rozdíl v milimetrech mezi výškou tlumení v oblasti špičky a pod patou. Čím je drop menší, tím je běžecká bota určena více pro běh po přední části chodidla (špičkách), například při rychlém běhu, běhu do kopce, nebo v terénu. Malý drop také více podporuje přirozený pohyb chodidla. Vysoký drop (cca 10 milimetrů) nabízí robustně tlumené silniční modely navržené pro běh přes patu.

Torzní tuhost
Výztuhu pro zvýšení torzní tuhosti nalezneme pod středem chodidla a tvoří jej tvrdý plastový, případně kompozitový prvek, který někdy může být schovaný v podrážce. Čím vyšší torzní tuhost běžecká bota má, tím více je určená k rychlému běhu a závodním účelům.

Pronace
Silniční běžecké boty se stavbou podrážky mohou dělit na pronační a neutrální. Pronační modely běžeckých bot mají tvrdší pryž na vnitřní hraně podrážky a poskytují vyšší stabilitu pro běžce, kterým se při dopadu propadá kotník do vnitřní strany . Neutrální boty tuto podporu nemají.Terénni podrážka běžeckých bot

Tvrzená podrážka
Tvrzenou vrstvu, která brání propíchnutí, nebo proražení podrážky a proniknutí do mezipodešvě, nebo až do chodidla, nalezneme pouze u krosových běžeckých bot v přední části.

Svršek

Svršky moderních běžeckých bot používají bezešvé konstrukce s vysokou prodyšností a elasticitou. Modely s memránou (např. Gore-Tex) nabízí voděodolnost na úkor prodyšnosti a elasticity.

Sportovní stélkaStélky
Kvalitní vnitřní stélka (vložka) zvyšuje komfort a podporu chodidla. Díky speciálnímu tvarování a kombinaci materiálů se lépe rozloží tlak na chodidlo a tlumí otřesy. Tvarovaná patní miska zvyšuje stabilitu chodidla. Standartní stélky v běžeckých botách jsou předtvarovány pro zdravá chodidla a v případě defektu (např. nízká, nebo vysoká klenba, patní ostruha apod.) může pomoci přesné tvarování stélky, customizace.

Ochrana prstů
U terénních, krosových bot najdeme tvrzenou pryž chránicí špičku chodidla proti naražení, nakupnutí. U silničních modelů bývá pouze lehký textilní, aby zbytečně nenavyšoval váhu boty.

Hmotnost
Čím jsou boty sportovnější, závodnější, tím je kladen větší důraz na nízkou hmotnost. Většina výrobců uvádí váhu jedné boty (ve velikosti UK8 / US9). Nejlehčí závodní boty mohou vážit hluboko pod 200 g, trvanlivější tréninkové boty překročí i 300 g. Krosové běžecké boty díky bytelnější konstrukci většinou váží kolem 300 g.

Určení velikosti
Každý z výrobců používá trochu jiné míry a je dobré znát svou velikost u konkrétní značky. Velikosti se udávají v hodnotách UK, nebo US (často platí US = UK + 1 a u dámských modelů US = UK + 2), dále v hodnotách EU, či Mondopoint (délka chodla v cm). Více o problematice velikostí najdete v našem článku zde.

Šířka boty
Pro širší, nebo užší chodidla lze vybrat rozšířené (pánské nebo zúžené (dámské) modely. Šířka se označuje čísly i písmeny. Standardní dámská šířka je značena písmenem B a pánská pak D. Zužované modely jsou 2A, rozšířené pánské zase 2E. Čím vyšší písmenko abecedy, tím větší šířka svršku.

SportovniKurzy.cz, online marketing: kubickovo.cz, hostováno na hostime.cz | © 1996-2018

Nahoru PC verze