Jak správně vybrat běžecké boty?

Prodáváme běžecké vybavení, které sami používáme. V naší nabídce najdete obuv pro různé terény a podmínky. Od minimalistických s Barefoot podrážkou pro ty, kteří vyžadují přirozené našlapování při chůzi a běhu, po komfortní a skvěle tlumící modely. Od pohodlných městských Skechers s revoluční memory foam, přes silniční modely až po terénní trail runningové Salomony, INOV-8 a Dynafit. Nabídku doplňují relaxační boty Salomon pro přirozený odpočinek po tréninku, či celodenní túře. Pokud si nejste jistí, která bota je ta pravá, může vám pomoci článek o běžeckých botách v naší poradně, nebo se zeptejte přímo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nabídku doplňují kvalitní sporttestery Suunto, nepřekonatelné kompresní návleky SLS3, sportovní stélky Sidas, či široký výběr běžeckých vaků, batohů, ledvinek, pásů, láhví a vest, včetně hydratačních. Pro opravdové běžecké nadšence nabízíme nejfunkčnější světové výrobky firem Ultimate Direction, Salomon, Dynafit, Camelbak, Oakley aj.

  • Uvedené modely obuvi máme skladem
  • Široká nabídka modelů a velikostí
  • Zvýhodněné ceny na mnoho modelů
  • Doprava zdarma pro objednávky nad 3000 Kč
  • Renomovaní výrobci s velkými zkušenostmi
  • Naše osobní zkušenost s nabízenými výrobky
  • Možnost vyzkoušení v naší prodejně v Opavě

Výběr velikosti

Velikosti bot se liší mezi různými značkami, často i v nabídce jednoho výrobce. Navíc se u běžeckých bot používá několik druhů číslování, které mezi sebou nebývají v souladu. Jaké jsou nejčastější stupnice velikostí a jak se mohou lišit?

Evropské číslování EU

Nejčastěji používané číslování u nás začíná na EU 16 u dětských bot a plynule pokračuje až nad EU 50 u pánských bot. Pánské boty se pohybují nejčastěji v rozmezí od EU 42 po EU 45, dámské boty od EU 37 až EU 41. Evropské číslování se zpravidla mění po půlčíslech, u některých značek (např Salomon) narazíme i na třetinový krok. V evropském číslování dochází k častým nepravidelnostem a nepřesnostem, vzniklým převodem z číslování UK nebo US, ve kterých se běžecké boty nejčastěji vyrábí.

Britské číslování UK

Tato škála je přesnější a mezi různými značkami běžeckých bod ve větší shodě. Začíná nejmenší hodnotou u dětských bot UK 0 a pokračuje po půlčíslech přes dámské boty (nejčastěji UK 4 až UK 9) k pánským (nejčastěji UK 8 až UK 11). Britská řada je plynulá a přesná díky tomu, že se v ní většina běžeckých bot navrhuje a nemusí se používat žádný přepočet.

Americké číslování US

US číslování u nás není až tak populární, ale najdete jej na všech běžeckých botách. Je podobné britskému s několika drobnými změnami. Nejdůležitějším rozdílem je posunutí amerického číslování o jedno číslo vzhůru u pánských bot a o dvě čísla u bot dámských. US číslování je jediné, které odlišuje dámské a pánské modely.

Délka v centimetrech Mondopoint (CM, MP, JP)

Časté je taky uvádění velikosti bot v centimetrech. Označuje se CM, případně MP (Mondo Point), nebo JP (Japan), ale jedná se o stejný systém. Toto číslování by mělo být ze všech nejpřesnější, ale ne vždy je to bohužel pravda. Běžecké boty jsou totiž různě široké, a tak se může reálná velikost lišit i při stejné délce. Roli hraje také materiál svršku, který může být pružný, nebo naopak pevný, a tyto vlastnosti výrazně ovlivňují celkovou velikost. Změření chodidla může být pro výběr velikosti dobrým odrazovým můstkem, ale vždy raději boty vyzkoušejte. (Zdroj: Rungo.cz)

Přihlaste se
k odběru novinek